.: Kreativní filtry pro krajinářskou fotografii :.


Neutrální gradient

Šedý přechodový filtr si můžete zjednodušeně představit jako obyčejné sklíčko, které je z jedné strany zbarveno tmavě (obvykle šedě) a plynule přechází do čiré. Ztmavené partie pohlcují nejvíce světla, podobně jako sluneční brýle, s ubývajícím pigmentem propustnost filtru roste.



přechodový A120
přechodový A121


clona: 11
čas   : 1/4s

Tichá melodie odcházejícího léta

Voda je druhý element, voda je magie, voda je zrcadlo světa. Voda ale také pohlcuje světlo, a tak odraz, který v ní vidíte, nemá stejnou světelnou intenzitu jako originál. Opatrně zkuste rozdíl vyrovnat pomocí přechodových filtrů.

V praxi to znamená viditelné potlačení jasu oblohy ve prospěch krajiny v popředí. Ta se bude vlivem téhož efektu jevit o poznání prosvětlenější a přirozenější. Je to výrazný krok k celkové harmonizaci snímku: výsledek mnohem více odpovídá tomu, na co jsou lidské oči zvyklé.

Přechodové filtry se vyrábějí v různých intenzitách a různých tvarech přechodů. Někteří výrobci umožňují filtry kombinovat – nasadit je za sebe a efekt znásobit. To je užitečné zejména při focení v protisvětle, ve kterém je objektiv obrácen proti zdroji světla, zatímco objekty v záběru jsou k vám otočeny svou stinnou stranou.

K dispozici jsou i tónované varianty přechodových filtrů. Vedle neutrálního šedého filtru tak můžete vyzkoušet i barevné kombinace, jež posouvají emotivní náladu snímku. Barevných změn lze ale dosáhnout i v počítači, a tak je jen na vašem zvážení, zda se rozhodnete snímek barevně ovlivňovat již v okamžiku expozice, a připravíte se tak o možnost případného vrácení změn zpět.

Polarizační filtr

K polarizaci světla dochází odrazem prakticky ode všech materiálů s výjimkou kovu. Nejde jen o lesklé objekty, světlo odráží prakticky jakýkoli materiál. Polarizované světlo pak proudí do objektivu v podobě bílého záření, které opticky mění a zjemňuje odstíny všech barev na snímku.



polarizační  A164
přechodový A121
přechodový A121


clona: 10
čas   : 1/5s

Tilt! Tilt! Tilt!

Nazapomínejte ani na blesk. V extrémních světelných podmínkách dokáže zviditelnit objekty ve vašem bezprostředním okolí mnohem lépe než kterýkoli filtr.

Polarizačním filtrem je možné toto světlo absorbovat. Na fotografii se použití filtru projeví viditelným zjasněním barev, zprůhledněním namodralého oparu dálek, ale také ztmavnutím modré oblohy. Ta totiž není ničím jiným než slunečním světlem odraženým o vzduch.

Extrémním příkladem použití může být i potlačení duhy po dešti, máte-li zrovna o takový efekt zájem. Hlavním důvodem použití filtru ale zůstává markantní zvýraznění mraků na polojasné obloze – efekt, který krajině propůjčí hloubku a dramatičnost.

Je také důležité si všimnout, že účinnost tohoto filtru se mění s úhlem vůči světelnému zdroji. Maximálního efektu dosáhnete v pravém úhlu ke slunci, se sluncem za zády či v protisvětle je účinek filtru prakticky nulový. Šikovná je také kombinace polarizačního filtru s filtrem přechodovým. Mraky díky své konzistenci světlo nepolarizují. Jejich jas se použitím filtru téměř nezmění, a mohlo by tak opět dojít k nechtěnému přepalu.




přechodový A121
přechodový A120
(obráceně)

clona: 9
čas   : 1/3s

Možná přijde i poustevník

Ve světelně neurčitém prostředí, jako je například mlha, můžete zvýšit dojem prostoru ztmavením popředí. Je to jednoduchý trik, který obecně funguje v místech s jednolitou hmotou, jako je sníh, písek či travní planiny.

Možností použití je opravdu hodně, nicméně snímky s vodní hladinou či vlhkým černým asfaltem v popředí již obráceně vložený přechodový filtr nepotřebují.


©2003-2005 Robert Mekis, robert@robertmekis.com , ICQ: 122366197